Najwieksza Tajemnica Księcia Windsoru

Sensacje XX Wieku – Największa Tajemnica Księcia Windsoru

 

Król Edward VII zrezygnował z brytyjskiego tronu, aby poślubić rozwódkę. Ta romantyczna historia miała jednak zupełnie inne kulisy. To polityka kierowała losem króla. Wiele wskazuje na to, że został zmuszony do abdykacji nie ze wzglądu na miłość, lecz przekonania polityczne. Jego sympatia dla Hitlera mogła okazać się katastrofalna dla Wielkiej Brytanii. Nawet po abdykacji hitlerowcy mieli zamiar wykorzystać słabość księcia.

Edward jeszcze jako książę Walii utrzymywał serdeczne kontakty z niemieckim ambasadorem Leopoldem von Hoech. Gdy objął tron, ambasador wypowiadał się, że według niego nowy król wykazywał wiele sympatii dla narodu niemieckiego, w przeciwieństwie do poprzednika. Jak się okazało ambasador był niemieckim szpiegiem i dzięki tej znajomości zdobywał wiele danych dla rosnącej w siłę III Rzeszy. Wydaje się prawdopodobne, że wkroczenie Niemiec do zdemilitaryzowanej Nadrenii w 1936 roku, które nastąpiło właśnie w okresie panowania Edwarda na tronie Brytyjskim, powiodło się między innymi dzięki tym informacjom. W 1937 r. księstwo Windsoru odwiedzili Niemcy (wbrew zdaniu brytyjskiego rządu) i spotkali się z Hitlerem w Berchtesgaden. Wizyta była szeroko komentowana przez niemieckie media. Rozmowa z Hitlerem trwała godzinę, odbyła się po niemiecku w serdecznej atmosferze. Książę zapewniał później, że nie rozmawiano o sprawach politycznych, a wizyta miała na celu zgłębianie problematyki społecznej, m.in. taniego budownictwa mieszkaniowego. Książę jednak został przyłapany na wykonywaniu nazistowskiego pozdrowienia.
W lutym 1940 r. niemiecki ambasador w Hadze hrabia Zech ogłosił, że książę Windsoru był przyczyną ujawnienia alianckich planów obrony Belgii. Podczas niemieckiej ofensywy w maju 1940 r. książę z żoną uciekli na południe, na początku do Biarritz, a w czerwcu 1940 r. do Hiszpanii. W lipcu przenieśli się do Lizbony, gdzie zamieszkali u bankiera o nazistowskich sympatiach.Pronazistowskie sympatie księcia i jego gotowość do negocjacji pokojowych z Hitlerem skłoniły brytyjskie władze do wysłania księcia jak najdalej od miejsca politycznych wydarzeń. W sierpniu premier Churchill mianował księcia gubernatorem Bahamów. Zanim Edward odpłynął z Lizbony, próbował go porwać niemiecki wywiad, aby ponownie ogłosić go królem. Jednakże kierujący akcją Reinhard Heydrich, starając się dostać jak najszybciej do portu, zderzył się z ciężarówką. 17 sierpnia 1940 r. książę Windsoru z żoną przybyli na Bahamy.
Pod koniec lata 1945 r. Edward udał się do Londynu, by przedyskutować warunki swojego powrotu. Król Jerzy zdecydowanie jednak odmówił księżnej wstępu na dwór. Edward wraz z żoną zdecydowali się więc zamieszkać w Paryżu przy bulwarze Sucheta, gdzie francuski rząd podarował im mieszkanie.29 maja 1972 r. książę umarł w ramionach swojej żony.

Pobierz – Ściągnij – Download

turbobit.net

Poprzedni wpis
«
Następny wpis
»

(-_-) (-_-) (-_-) (-_-) (-_-) (-_-) (-_-) .