43. Tajemniczy Zamek

19 stycznia 2014

Tajemniczy Zamek

Sensacje XX Wieku – Tajemniczy Zamek

 

W zamku Czocha działała szkoła Abwehry, a także pilnie strzeżona radiostacja. Ale zarówno archiwa wywiadu, jak i kody łączności nie stanowiły celu misji. Podziemia zamczyska kryły – wedle wszelkiego prawdopodobieństwa, bo materiały archiwalne ma ten temat nadal są niedostępne – supertajne urządzenie do łamania szyfrów. Niemcy zwali je „Aparat”, zaś alianci zachodni – „Swordfish”. Niemcy odczytywali przy pomocy owej „Ryby-miecza” radzieckie szyfrówki już od 1942 roku. Tymczasem Amerykanie i Anglicy, choć dzięki polskim kryptologom bez większych kłopotów odtajniali niemieckie depesze szyfrowane na słynnej Enigmie, nie potrafili sobie poradzić z kodami Sowietów.

W 1945 roku, gdy klęska Rzeszy była już właściwie przesądzona, zachodni wojskowi i politycy coraz baczniej przyglądali się dotychczasowemu radzieckiemu sprzymierzeńcy, a w najbliższej przyszłości – potencjalnemu rywalowi lub wręcz wrogowi. Alianci przechowywali ogromne ilości niezłamanych radzieckich szyfrogramów. Gdyby udało się zdobyć niemiecki Aparat i odczytać komunikaty, można by nie tylko zweryfikować intencje sojusznika, lecz także ujawnić jego agenturę na Zachodzie. Niemieccy oficerowie z Czochy chętnie zaś kupiliby sobie za Aparat wolność i wdzięczność zachodnich zwycięzców.

Rosjanie już wiedzieli o sukcesach kryptologów Rzeszy. Ujawnienie ich szyfrów przez aliantów byłoby dla nich katastrofą. Dlatego za wszelką cenę starali się przechwycić, bądź zniszczyć niemiecką maszynę. Udało się im umieścić w zamku Czocha swego agenta, który ujawniał moskiewskiej centrali wywiadu poczynania i plany Niemców. W pogotowiu czekały wojska pancerne, by dopaść konwój ewakuujący urządzenia na Zachód i przejąć zdobycz, oraz eskadry bombowców, aby w przypadku niepowodzenia akcji lądowej roznieść na strzępy kolumnę wraz z kompromitującą zawartością. Rozpoczęła się tajna, amerykańsko-radziecko-niemiecka rozgrywka o cenne trofeum.

Pobierz – Ściągnij – Download

turbobit.net


(-_-) (-_-) (-_-) (-_-) (-_-) (-_-) (-_-) .