41. Operacja OdeSSa

19 stycznia 2014

Operacja OdeSSa
Sensacje XX Wieku – Operacja OdeSSa

 

U schyłku 1944 r. wojna wyraźnie miała się ku końcowi. Hitler wciąż jednak liczył na ostatnie, potężne uderzenie swoich wojsk. Ofensywa w Ardenach miała oddzielić wojska amerykańskie na południu Europy od wojsk brytyjskich na północy kontynentu i umożliwić Niemcom zajęcie portu w Antwerpii, wskutek czego odcięto by aliantów od zaopatrzenia.

16 grudnia 1944 r. siły niemieckie uderzyły na pięć nie spodziewających się ataku dywizji amerykańskich. Führer wiązał też duże nadzieje z kierowanymi przez Ottona Skorzenego grupami sabotażowymi, które siały zamęt w szeregach wroga: przebrani w amerykańskie mundury żołnierze niemieccy stawiali fałszywe drogowskazy, przecinali linie telefoniczne, podsuwali aliantom fałszywe informacje. Takie działania, choć uciążliwe, nie mogły jednak zmienić biegu wydarzeń. Już 24 grudnia stało się jasne, że ofensywa w Ardenach nie przyniosła sukcesu, o jakim marzył Hitler, a jej jedynym efektem były wzmożone bombardowania niemieckich miast. W III Rzeszy pogłębiał się chaos.

Kierownictwo SS, najpewniej zdające sobie sprawę z nadchodzącego kresu potęgi Niemiec, postanowiło wykorzystać ów brak kontroli do przejęcia potężnego majątku, za pomocą którego członkowie organizacji chcieli uchylić się od odpowiedzialności. Dla wycofanego z linii frontu obersturmbannführera Skorzenego, który wsławił się wcześniej brawurowymi akcjami m.in. uwolnienia Benito Mussoliniego czy ataku na pałac prezydencki w Budapeszcie, zwierzchnicy mieli więc teraz kolejne zadanie specjalne.

Pobierz – Ściągnij – Download

Część Pierwsza :

turbobit.net

Część Druga :

turbobit.net

Poprzedni wpis
«
Następny wpis
»

(-_-) (-_-) (-_-) (-_-) (-_-) (-_-) (-_-) .