37. Gering – Cena Śmierci

19 stycznia 2014

Gering – Cena Śmierci

Sensacje XX Wieku – Gering – Cena Śmierci

 

Hermann Göring, najbliższy współpracownik Hitlera, ponosił szczególną odpowiedzialność za zbrodnie nazizmu. Miał zginąć na szubienicy w nocy z 15 na 16 października 1946 r. A jednak umknął katu. Przez dziesiątki lat sposób, w jaki udało mu się ujść sprawiedliwości, pozostawał tajemnicą. Wszystko wskazuje na to, że najpewniej kupił sobie „własną” śmierć. Jako człowiek, który zgromadził bajeczną fortunę, mógł sobie na to pozwolić.

Gdy w 1933 r. Hitler objął urząd kanclerza, Goering wszedł w skład nowego rządu. Został premierem Prus, największego landu Niemiec. Tam zorganizował tajną policję — gestapo oraz dwa pierwsze obozy koncentracyjne — w Oranienburgu i Papenburgu. Tworzył też lotnictwo wojskowe, a w 1935 r. został naczelnym dowódcą Luftwaffe. Wśród wielu urzędów sprawował też funkcję zarządcy lasów państwowych. Na własny użytek przejął 400 hektarów lasu. Wybrał malowniczy zakątek w pobliżu Schorfheide, o dwie godziny jazdy samochodem od Berlina. Tam w lipcu 1933 r. stanął pałacyk myśliwski. Posiadłość nazwano Karinhall — na cześć zmarłej w 1931 r. na gruźlicę pięknej Karin von Kantzow, pierwszej żony Göringa, którą poznał w 1920 r. w Szwecji.

W 1937 r. pałacyk znacznie rozbudowano. Göring postanowił utworzyć tam muzeum, którego zbiory przyćmią wszystkie galerie świata. Szybko zaczęło się zapełniać dziełami Vermeera, Memlinga, Cranacha, Rembrandta, Rubensa, Van Dycka, Velazqueza, Botticellego, Van Gogha, Moneta i wielu innych mistrzów pędzla. Pieniądze na nie pochodziły przede wszystkim z łapówek. Göring finansował też nowe zakupy z funduszy państwowych. Gdy wybuchła wojna, zyskał nieograniczony dostęp najpierw do muzeów, kościołów i prywatnych kolekcji w Polsce, a później także w Belgii, Francji, Holandii.

Kiedy w 1943 r. wojna zmieniła bieg, postanowił zatroszczyć się o swoje skarby zgromadzone w Karinhall. Obrazy wywiózł do Berchtesgaden i ukrył w bunkrze dowództwa, rzeźby kazał zakopać i sporządzić dokładne plany miejsca ich ukrycia. Leśny pałac w Karinhall wysadzono w powietrze.

Z czterech pociągów z dziełami sztuki tylko dwa dotarły do celu, ale i tak dzieła sztuki ukryte w Berchtesgaden przejęły wojska alianckie. W rękach drugiej żony Göringa pozostało jednak niewielkie płótno Memlinga, którego wartość szacowano wówczas na 4 mln dolarów. Obraz później zaginął, ale prawdopodobnie nim właśnie Göring zapłacił za przywilej odebrania sobie życia własnoręcznie.

Pobierz – Ściągnij – Download

turbobit.net

Następny wpis
»

(-_-) (-_-) (-_-) (-_-) (-_-) (-_-) (-_-) .