35. Noc Długich Noży

19 stycznia 2014

Noc Długich Noży

Sensacje XX Wieku – Noc Długich Noży

 

Na osobisty rozkaz Adolfa Hitlera, 1 lipca 1934 roku, tuż po godzinie 15, w celi więzienia Stadelheim pod Monachium zamknięto jednego z najpotężniejszych ludzi Niemiec.

Był to Ernst Röhm, szef SA, organizacji militarnej skupiającej w swoich szeregach 3 miliony żołnierzy. Röhm i Hitler spotkali się tuż po wojnie, gdy Hitler nadzorował partie polityczne jako konfident wywiadu wojskowego. Röhm współdziałał z nim przy zakładaniu nazistowskiej partii NSDAP, a potem, w 1923 roku, usiłowali razem sięgnąć po władzę, dokonując puczu w Monachium. 8 listopada oddziały SA pod dowództwem Röhma opanowały w Monachium gmach krajowego ministerstwa obrony. Następnego dnia, Hitler na czele pochodu wyruszył w tamtą stronę, aby połączyć się z przyjacielem, przejąć władzę w mieście i w Bawarii, co miało być pierwszym krokiem do przejęcia władzy w całych Niemczech. Nie dotarł do celu. Zdecydowana akcja policji rozproszyła szyki. Hitler został schwytany i skazany na pięć lat więzienia, Ernst Röhm natomiast schronił się w Boliwii.

Hitler wyszedł na wolność po pół roku i przystąpił do odtwarzania partii nazistowskiej. Wkrótce Röhm, na wezwanie przyjaciela, powrócił do Niemiec i zaczął reorganizować oddziały SA, które miały partii nazistowskiej utorować drogę do władzy.

Oddziały SA terroryzowały przeciwników, skutecznie prowadziły Hitlera do władzy, którą objął w 1933 roku, gdy prezydent powierzył mu utworzenie rządu. Czyżby wtedy Hitlerowi, dysponującemu już policją i wojskiem, przestały być potrzebne bojówki Röhma i on sam? Dlaczego 30 czerwca 1934 roku w Niemczech popłynęła krew i rozszalała się fala terroru, która pozbawiła życia Röhma, choć w istocie był do końca wierny przyjacielowi, a także 200 innych osób, również tych nie związanych z SA? W kolejnym z cyklu widowisk historycznych Bogusław Wołoszański odtwarza wydarzenia, które doprowadziły do tzw. nocy długich noży. Pokazuje siły polityczne, które wówczas zadziałały, wyjaśnia przyczyny bezpardonowej rozprawy z SA i jej konsekwencje.

1 lipca 1934 roku zaaresztowano szefa SA Ernsta Rohma. Rohm był bohaterem I wojny światowej i przyjacielem Adolfa Hitlera. Po wojnie bezrobotny Rohm spotkał Hitlera i razem po puczu w Monachium próbowali sięgnąć po władzę. 8 listopada oddziały SA dowodzone przez Rohma opanowały w Monachium gmach krajowego ministerstwa obrony. Następnego dnia Hitler, na czele pochodu wyruszył aby połaczyć się z Rohmem i przejąć władzę w Bawarii. W przyszłości Rohm zaczął przeszkadzać poplecznikom Hitlera i ci zrobili wszystko, by go usunąć.

Pobierz – Ściągnij – Download

 turbobit.net

Poprzedni wpis
«

(-_-) (-_-) (-_-) (-_-) (-_-) (-_-) (-_-) .