31. 24 Godziny Igora Guzenko

19 stycznia 2014

24 Godziny Igora Guzenko

Sensacje XX Wieku – 24 Godziny Igora Guzenko

 

Pewnego wrześniowego wieczoru 1945 roku Igor Guzenko, szyfrant radzieckiej ambasady w Ottawie, postanowił zrealizować plan, który obmyślał od dawna. Wszedł do ambasady o niezwyczajnej porze.

Rzucił strażnikowi jakieś wyjaśnienie, podpisał się w zeszycie i ruszył na piętro, do swojego pokoju. Po drodze natknął się na szefa ochrony Nikitę Pawłowa, człowieka bezwzględnego, o czym Guzenko miał okazję przekonać się jeszcze w czasie wojny. Tamten spostrzegł szyfranta. Był to znak, że nie wszystko przebiega po myśli bohatera kolejnego sensacyjnego widowiska Bogusława Wołoszańskiego, w którym tym razem autor odsłania kulisy zabiegów radzieckiego wywiadu wokół tajemnic budowy bomby atomowej.

Guzenko wiedział, że znalazł się w śmiertelnym niebezpieczeństwie, a wraz nim jego ciężarna żona Anna i synek Wowa.

Mimo to poszedł do swojego pokoju. Z kasy pancernej wyjął plik kartek i umieścił je pod koszulą. Po wyjściu z ambasady ruszył do redakcji gazety „Ottawa Journal”. Tam jednak zastał tylko redaktora dyżurnego.

Ten nie zainteresował się dokumentami Guzenki. Odesłał go na policję.

Szyfrant wyniósł z ambasady 109 kartek z najtajniejszymi raportami. Były tam pseudonimy szpiegów i informacje pozwalające ich zidentyfikować oraz wyniki szpiegowskich akcji, prowadzonych przez radzieckie siatki wywiadowcze na terenie Kanady. Do tego kraju Rosjanie swoich szpiegów wprowadzili już w 1924 roku, choć pełną działalność szpiegowską zaczęli prowadzić po roku 1942, gdy ZSRR i Kanada nawiązały stosunki dyplomatyczne. Ambasada w Ottawie stała się centrum szpiegowskiej gry. Zbiegły się w niej nici dwóch siatek prowadzonych przez kanadyjskich komunistów. Działalność tych siatek nabrała szczególnego znaczenia w 1945 roku, a zwłaszcza po zrzuceniu bomb na Hiroszimę i Nagasaki, kiedy cały świat dowiedział się o istnieniu broni nuklearnej i przekonał o jej straszliwej potędze. Józef Stalin postanowił wówczas, że Związek Radziecki także musi zbudować bombę atomową, i to szybko. Przyśpieszyć to mogło jedynie wykradzenie wyników prac Amerykanów. Szpiedzy w Kanadzie mieli w tym odegrać rolę szczególną.

Po wyjściu z redakcji Igor Guzenko poszedł do domu. Był załamany, liczył jednak, że następnego dnia spotka się z redaktorem naczelnym Ottawa Journal i ten doceni znaczenie jego dokumentów.

Tym razem do redakcji poszła z nim żona z synkiem. Ale i tym razem szyfrantowi się nie powiodło. Odesłano go do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Guzenko miał jednak szczęście. Poprzedniego dnia ambasador Zabotin wypił zbyt dużo, do pracy przyszedł więc później. Nim wyjaśniono sprawę nieobecności szyfranta i odkryto, że jego wieczorna wizyta w ambasadzie nie była niczym uzasadniona, miał czas, by zastanowić się, co robić dalej.

Pobierz – Ściągnij – Download

turbobit.net

Następny wpis
»

(-_-) (-_-) (-_-) (-_-) (-_-) (-_-) (-_-) .