Wojna Polsko-bolszewicka 1920

Sensacje XX Wieku – Wojna Polsko-bolszewicka 1920

 

Zrealizowane z rozmachem widowisko, którego tematem jest przebieg i kulisy wojny polsko-bolszewickiej. Opowieść rozpoczyna się w listopadzie 1917 roku, a więc od wybuchu rewolucji komunistycznej w Rosji. W 1919 r. dochodzi do wojny polsko-bolszewickiej. Po początkowych sukcesach Polacy zostają zmuszeni do odwrotu. Armia Czerwona podchodzi pod Warszawę. Tu w sierpniu 1920 roku rozgrywa się bitwa, od której zależy dalszy los kontynentu. Jeśli Polacy przegrają, wojska bolszewickie najprawdopodobniej zaleją znaczną część Europy, osłabionej niedawno zakończoną I wojną światową. Na szczęście, dzięki bohaterskiej postawie polskich żołnierzy i zdolnościom taktycznym Józefa Piłsudskiego, wojska Michaiła Tuchaczewskiego doznają klęski. Zdjęcia do programu kręcono w okolicach Lublina. Realizatorzy zainscenizowali bitwę pod Radzyminem oraz uderzenie polskich oddziałów znad Wkry. W tym celu wykorzystano ok. 200 statystów i 30 kawalerzystów. Oprócz scen batalistycznych, niewątpliwą atrakcją programu są mało znane, a ciekawe epizody, dotyczące wojny, jak np. złamanie przez polskich matematyków bolszewickiego szyfru, czy zagłuszanie łączności radiowej przez ośrodek w warszawskiej Cytadeli, który nieprzerwanie przez 36 godzin nadawał na falach eteru tekst Nowego Testamentu.

Opowieść rozpoczyna się w listopadzie 1917 roku, a więc w chwili wybuchu rewolucji w Rosji. W 1919 r. dochodzi do wojny polsko-bolszewickiej. Po początkowych sukcesach Polacy zostają zmuszeni do odwrotu. Armia Czerwona podchodzi pod Warszawę. Tu w sierpniu 1920 roku rozgrywa się bitwa, od której zależy dalszy los kontynentu. Jeśli Polacy przegrają, wojska bolszewickie zaleją znaczną część Europy. Na szczęście, dzięki bohaterskiej postawie polskich żołnierzy i zdolnościom taktycznym Józefa Piłsudskiego, wojska Tuchaczewskiego doznają klęski.

Odtworzenie biegu wydarzeń, które sprawiły, że armie bolszewickie doszły na odległość 20 kilometrów od Warszawy w 1920 roku

Pobierz – Ściągnij – Download

turbobit.net

Następny wpis
»

(-_-) (-_-) (-_-) (-_-) (-_-) (-_-) (-_-) .