14. Czerwony Baron

19 stycznia 2014

Czerwony Baron

Sensacje XX Wieku – Czerwony Baron

 

Manfred Albrecht Freiherr von Richthofen (ur. 2 maja 1892 w Kleinburgu, zm. 21 kwietnia 1918 w Morlancourt) – niemiecki lotnik, największy as myśliwski okresu I wojny światowej, nazywany Czerwonym Baronem.

Odniósł 80 zwycięstw powietrznych oficjalnie uznanych.

Richthofen zobaczył po raz pierwszy samolot w 1915 r. Od tego roku służył w lotnictwie, latał początkowo jako obserwator. W 1916 r. został pilotem myśliwskim, już w następnym roku objął dowództwo nad eskadrą myśliwską Jasta 11. Samoloty eskadry miały czerwone oznaczenia, a niektóre z pilotowanych przez barona były pomalowane całkowicie na czerwono. Stąd nazywano go „Czerwonym Baronem”.

Samolot w kolorze krwi

Na początku 1917 roku Richthofen mógł się już pochwalić 16 zwycięstwami powietrznymi. Właśnie wtedy otrzymał telegram z informacją, że został mianowany dowódcą Jasta 11 stacjonującego na lotnisku we francuskim Duai. Richthofen nakazał przemalować swój samolot na jaskrawoczerwony kolor. Odtąd wszystkie jego maszyny miały taką barwę. Stąd przydomek „Czerwony Baron”, nadany niemieckiemu lotnikowi przez pilotów alianckich.
Zaledwie dwa dni od nominacji na dowódcę Manfred von Richthofen otrzymał kolejny telegram: „Jego Wysokość odznaczył podporucznika von Richthofena orderem „Pour la mercie”. Odznaczenie było największym wyrazem uznania dla pilota. Kolejne pojawiały się na mundurze lotnika z regularnością, z jaką strącał samoloty przeciwnika. Do 20 kwietnia 1918 roku, Manfred von Richthofen odniósł 80 zwycięstw powietrznych!

Nieustalone okoliczności śmierci

Była niedziela, 21 kwietnia, godz. 10.30. Mgła właśnie się rozproszyła. – Brytyjskie samoloty zbliżają się do linii frontu – taki meldunek przyszedł na lotnisko. Kilka minut później dwa klucze fokkerów wzbiły się w powietrze. Niemcy natknęli się na dużą formację i po zaciętej walce musieli się wycofać. Jednak na lotnisko wrócili wszyscy prócz Richthofena. Jego samolot uderzył w pole buraków pastewnych obok drogi z francuskiego Corbi do Bray. Do dzisiaj nie udało się ustalić, czy Richthofena dosięgły pociski wystrzelone z angielskiego samolotu, czy też przez Australijczyków, obsługujących stanowiska karabinowe na ziemi.
Zwłoki Richthofena wyciągnięto z wraku i przewieziono na lotnisko w Poulenie. Tam lekarze zdjęli mundur z ciała lotnika. Stwierdzili, że śmiertelna kula ugodziła go w okolicy dziewiątego żebra po prawej stronie. W poniedziałkowe popołudnie odbył się pogrzeb Manfreda von Richthofena ze wszystkimi honorami. Oprócz Niemców wzięło w nim udział wielu pilotów alianckich. Ceremonię pogrzebową sfilmowano i dokładnie obfotografowano.

Pobierz – Ściągnij – Download

turbobit.net

Poprzedni wpis
«

(-_-) (-_-) (-_-) (-_-) (-_-) (-_-) (-_-) .