09. ORP Orzeł

5 stycznia 2014

ORP Orzeł

Sensacje XX Wieku – ORP Orzeł

 

Niezwykle interesująca seria poświęcona historii okrętu podwodnego ORP Orzeł , który brał udział w misji bojowej w roku 1939. ORP Orzeł – brytyjski numer taktyczny 85A – polski okręt podwodny z okresu II wojny światowej. Zwodowany 15 stycznia 1938, był jednym z najnowocześniejszych okrętów w momencie wybuchu wojny. Konstrukcja zbudowanego w holenderskiej stoczni De Schelde okrętu była częściowo oparta na holenderskim typie O-19. „Orzeł” brał udział w początkowym okresie obrony Wybrzeża w kampanii wrześniowej 1939, w późniejszym czasie internowany w Tallinnie, skąd uciekł i przedarł się do Wielkiej Brytanii. Zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach podczas patrolu na przełomie maja i czerwca 1940 roku.

KAMPANIA WRZEŚNIOWA

1 września 1939 roku. Dzień wybuchu wojny.
O godzinie 5 rano dowódca dywizjonu okrętów podwodnych przekazał z Helu rozkaz, nakazujący wyjście okrętów do swych sektorów, „Orzeł” – w przeciwieństwie do „Wilka” nie był gotowy do wyjścia. Ostatnią noc spędził przy północnym molo od strony zewnętrznej. Załoga również nie była skompletowana, gdyż komandor Kłoczkowski zezwolił wszystkim podoficerom mieszkającym na Oksywiu, spędzić tę noc w domu. W rezultacie, gdy około 6 rano trzy niemieckie samoloty dokonywały nalotu na port gdyński, okręt jeszcze stał przy molo.
Około godziny 7 rano, Będąc już na wodach zatoki, „Orzeł” odebrał dwa sygnały od dowódcy dywizjonu. Pierwszy z nich ostrzegał o możliwości niemieckich ataków lotniczych i nakazywał zachowanie ostrożności, drugi zaś przynosił rozkaz otwarcia koperty, zawierającej wytyczne do realizacji planu wojennego oznaczonego kryptonimem „Worek”.
Zgodnie z wytycznymi planu „Worek”, „Orzeł” miał wyznaczony wewnętrzny sektor Zatoki Gdańskiej na linii: latarnia w Jastarni – ujście Wisły.
Pierwszy dzień wojny minął na „Orle” spokojnie. Okręt spędził cały dzień na dość znacznej głębokości na dnie, raz po raz podchodząc na peryskopową. Komandor Kłoczkowski pilnie obserwował powierzchnię morza, sąsiednie wybrzeża i niebo. Nad zatoką latały samoloty rozpoznawcze, dlatego też dowódca „Orła” mógł ryzykować tylko bardzo krótkie obserwacje.

Pobierz – Ściągnij – Download

Część Pierwsza :

egofiles.com    turbobit.net    ryushare.com

Część Druga :

egofiles.com    turbobit.net    ryushare.com

Część Trzecia :

egofiles.com    turbobit.net    ryushare.com

Część Czwarta :

egofiles.com    turbobit.net    ryushare.com

Część Piąta :

egofiles.com    turbobit.net    ryushare.com

Część Szósta :

egofiles.com    turbobit.net    ryushare.com

Część Siódma :

egofiles.com    turbobit.net    ryushare.com

Część Ósma :

egofiles.com    turbobit.net    ryushare.comPoprzedni wpis
«
Następny wpis
»

(-_-) (-_-) (-_-) (-_-) (-_-) (-_-) (-_-) .